glas-osnovci-bjezanjeVeliki broj đaka iz RS često bježi sa nastave, i to najviše sa časova matematike, a zbog velikog broja izostanaka lani je 58 srednjoškolaca izgubilo status redovnih učenika, dok je 20 osnovaca premješteno u druge škole.

Pokazali su to podaci Republičkog pedagoškog zavoda, prema čijim su evidencijama 78.452 neopravdanih izostanaka napravili osnovci, a 252.839 učenici srednjih škola.

Direktor Pedagoškog zavoda RS Predrag Damjanović kaže da od školske 2013/14. godine primjenjuju program praćenja broja izostanaka.

– Kada poredimo sve izostanke u protekle tri godine, vidimo da je školske 2014/15. za deset odsto manje izostanaka nego godinu ranije, a 2015/16. za pet odsto manje nego 2014/15. – ističe Damjanović.

Primjena ovog programa, kako tvrdi Damjanović, daje rezultate, pa će Pedagoški zavod će i dalje insistirati da bude sve manje izostanaka. Osim matematike, učenici osnovci najviše “eskiviraju” časove fizike i hemije, dok su stručni predmeti glavna boljka srednjoškolaca.

Na području dobojske regije sa nastave najviše izostaju gimnazijalci. Predsjednik aktiva direktora srednjih škola u Doboju Spasoje Vasiljević kaže da đaci najčešće bježe, jer im nije zanimljiva nastava iz određenog predmeta ili zbog činjenice da im roditelji olako pravdaju izostanke.

– Uveli smo odavno praksu da oba roditelja prilikom pravdanja časova moraju doći u školu – ističe Vasiljević i dodaje da je posljednjih nekoliko godina situacija mnogo bolja, jer je u dobojskoj regiji broj izostanaka smanjen za čak 30 odsto.

Kako bi stali na kraj buntovnim i nestašnim tinejdžerima, dovijaju se na razne načine i u drugim školama.

Predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Bijeljina Radenko Todorović kaže da nagrađuju one đake koji ne bježe.

– Obezbijedili smo besplatan odlazak na sajam knjiga u Beograd za sve one učenike koji nemaju nijedan neopravdan čas – ističe Todorović.

Dodaje da roditelje učenika koji imaju više izostanaka i neopravdanih časova zovu pred komisije, gdje moraju argumentovano opravdati zbog čega dijete nije bilo na nastavi.

– Sa 26 neopravdanih časova po zakonu se gubi status redovnog učenika – dodaje Todorović.

Bježanje sa časova nije strano ni osnovcima, pa je lani 1.072 osnovaca bilo suočeno sa nekom od disciplinskih mjera, i to najčešće zbog izostanaka.

Direktor Osnovne škole “Branko Ćopić” u Prijedoru Sanja Munjiza tvrdi da ova škola nema veliki broj evidentiranih učenika koji bježe sa časova.

Glas Srpske