Ovlašteni policijski službenici lica zatečena u vršenju prekršaja, koja su pod dejstvom alkohola, ili narkotika, mogu lišiti slobode i u nadležnoj policijskoj stanici do otrježnjenja, ili oporavka zadržati najduže do 12 sati. To je samo jedna od promjena koju donosi novi Zakon o prekršajima Republike Srpske.
Marinko Gnjatović, saobraćajni inspektor u CJB Prijedor kaže da su stupanjem na snagu novog Zakona o prekršajima RS-a, 2. avgusta ove godne nastupile i izmjene u samom prekršajanom postupku.
-Pored uvođenja zatvorske kazne za najteže oblike prekršaja, uvedene su nove mjere i za počinioce prekršaja u saobraćaju. „Jedna od glavnih je lišenje slobode učesnika u saobraćaju, kod kojih se kontrolom utvrdi prisustvo alkohola u organizmu veće od jednog mililitra po kilogramu tjelesne težine, ili se utvrdi da lice upravlja vozilom pod dejstvom opojnih droga, kao i lijekova koji se ne mogu koristiti tokom vožnje. Druga novina je lakša naplata novčanih kazni, koje se izriču na licu mjesta. Predviđeno je da se novčana kazna smanji za 5o posto licu koje učini prekršaj u saobraćaju, ako izvrši plaćanje u zakonskom roku od osam dana – konkretno umjesto 100 platiće 50 KM, rekao je Gnjatović.
Nedoumice kod većine vozača izazvalo je to što stupanje na snagu novog zakona o prekršajima RS-a, nije pratio i novi obrazac prekršajnog naloga, koji će se vrlo brzo pojaviti. Nalog se ne uručuje na licu mjesta, već se prekršaji evidentiraju, a ukoliko prekršilac ne izmiri izrečenu kaznu u zakonom predviđenom roku od osam dana, onda nalog stiže poštom i donosi još neke novine. Uz novčanu kaznu i troškove alkotestiranja u njemu će biti naznačeni i administrativni troškovi za izradu i uručenja prekršajnog naloga.
-„Mjesta“ za one koji ne poštuju zakon ima dovoljno, jer u Centru postoje prostorije koje ispunjavaju uslove po evropskim standardima za zadržavanje četiri lica istovremeno. U svakom slučaju novi Zakon o prekršajima RS-a ima prvenstveno preventivnu ulogu. U opticaju je bilo i više prijedloga kako povećati bezbjednost učesnika u saobraćaju. „Jedna od mjera koja je stupila na snagu, a koja direktno nije vezana za ovaj zakon, ali je vezana za pravilnik koji je urađen na osnovu Zakona o bezbjednosti saobraćaja je obavezno prisustvovanje predavanju za vozače koji u toku jedne godine ostvare sedam, ili više kaznenih bodova. Počelo se sa realizacijom te mjere tako da će CJB Prijedor biti prvi u RS i BiH. Svi vozači koji su u roku od 365 dana ostvarili sedam i više kaznenih bodova u saobraćaju pozvani su na predavanje. Bili su dužni da uplate troškove tog predavanja, a za prvu grupu predavanje počinje već 18. Ovog mjeseca“, pojasnio je Gnjatović. On je dodao da toškovi ovog predavanja iznose 600 maraka. Vozač je dužan da odsluša 24 časa bez izostanaka, nakon dobijanja potvrde da je odslušao predavanja, biće mu vraćena vozačka dozvola. Oni sa deset i više kaznenih bodova u toku godinu dana, po odslušanim predavanjima moraće još položiti i teoretski dio vozač kog ispita.
Kozarski vjesnik