Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je grad Prijedor primjer uspješne lokalne zajednice i revitalizacije poslije poplava i da ga treba tretirati kao centar regije u svim razvojnim planovima i strateškim dokumentima.
“Prijedor duži niz godina pokazuje kontinuitet u stabilnosti i ovdje smo da se potvrdi da je u političkom i bezbjednosnom smislu stabilna sredina okrenuta razvoju ekonomije i infrastrukture”, rekao je Dodik novinarima u Prijedoru nakon sastanka sa gradonačelnikom Markom Pavićem i predsjednikom Vlade Republike Srpske Željkom Cvijanović.
Dodik je izrazio spremnost za pomoć gradu Prijedoru sa republičkog nivoa u završetku sportske dvorane na Urijama i u nabavci mazuta za predstojeću sezonu grijanja.
“Sa lokalnim vlastima dogovorićemo se šta kao doprinos iduće godne dati za dovršetak sportske dvorane, jer Prijedor to zaslužuje, a operativno ćemo raditi i na pomoći u pogledu obezbjeđivanja energenata za grijanje”, istakao je Dodik.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da se privodi kraju podjela vaučera za pomoć poplavljenima, a da su za oblast poljoprivrede pripremljena rješenja i za sjetvu i za stočni fond u tijesnoj saradnji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske i Fonda solidarnosti.
“Ostao je mali broj nepodijeljenih vaučera, ali ono što je važno za građane Prijedora, Donjeg Žabara, Trna, Šamca i nekih drugih mjesta jeste šta sa onima koji zaista imaju svoj stambeni objekat ovdje, on jeste potopljen i jedini je, a imaju dokumenta u drugom entitetu ili Brčko distriktu”, navela je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, tamo gdje lokalne komisije utvrde da nije bilo obeštećenja na drugom mjestu i da građani žive tu, uprkos tome što imaju dokumenta negdje drugo, imaće ista prava kao i građani koji su već dobili vaučere.
Ona je dodala da takvih slučajeva ima nekoliko stotina, da su lokalne komisije već dobile uputstva kako da obave provjeru i da taj posao ne bi trebalo da traje više od nekoliko dana.
“U kontinuitetu Vlada i štab analiziraju dešavanja koja su bila u poplavama, a odnose se na propuste koji bi se mogli pripisati republičkim ili lokalnim institucijama, ali paralelno s tim, nezavisno od Vlade i štaba, nadležni organi su počeli svoje provjere i svoje aktivnosti na utvrđivanju eventualne nečije odgovornosti”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da će i parlament Srpske, putem svog anketnog odbora, voditi određene aktivnosti, što znači da će rad na ta tri kolosijeka dovesti do identifikacije slabosti sistema za ubuduće.
“Prioritet je riješiti kritične tačke, a onda nastaviti sa projektom koji se već odvija i podrazumiijeva intervencije na više od 140 lokacija u Republici Srpskoj”, dodala je Cvijanovićeva.
Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić rekao je da je nakon majskih poplava završena nadoknada šteta građanima za stambene objekte, osim slučajeva razmimoilaženja dokumenata i stvarne adrese stanovanja, a da je sada prioritet sanacija u poljoprivredi.
“Insistirali smo da se naknada štete u poljoprivredi što prije završi kako bismo poljoprivrednike osposobili da što spremniji uđu u jesenju sjetvu”, naglasio je Pavić.
On je pojasnio da grad Prijedor radi na zamjeni mazuta kao energenta biomasom, ali da se tokom predstojeće sezone grijanja i dalje mora grijati na mazut, te je zatražio pomoć od predsjednika Republike da se lično založi, kao što je to učinio i lani, za povoljnije uslove nabavke mazuta za Prijedor u “Optima grupi”.
Govoreći o izgradnji sportske dvorane na Urijama, Pavić je ponovio da su takvi objekti širom Srpske finansirani sa republičkog nivoa, a da je takva podrška u Prijedoru izostala.
“Tu podršku očekujemo za iduću godinu, jer smo ovu godinu zaokružili”, dodao je Pavić.
Tekst – SRNA
Foto – Aleksandar Drakulić