Ključni razlog protivljenja DNS prodaji RŽR „Ljubija“ jeste činjenica da to podrazumeva i prodaju atraktivnog zemljišta, koje istovremeno grad Prijedor želi u svoje vlasništvo, saznaje „EuroBlic“.
To se da naslutiti iz zaključaka poslednje sednice Skupštine Grada Prijedora gde DNS ima vlast. Njima se od narodne skupštine RS traži da iz privatizacije rudnika izuzmu lokacije Suhi Prijedor, Baltine Bare, Rudnička ulica, Zelena pijaca u naselju Pećani, parking kod stadiona, te objekti Rudarskog fakulteta i Rudarskog instituta. Ukupna površina ovih lokacija jeste skoro 210.000 metara kvadratnih.
Takođe, zahtev za izuzimanje odnosi se i na lokacije za koje postoji interes Prijedora, a to su nekretnine u Crnoj Dolini, Čejrecima i Hambarinama ukupne površine veće od 409.000 kvadrata.
Nezvanično, na neke od ovih lokacija oko su već bacili investitori bliski lokalnoj vlasti.
Javno saslušanje
Zanimljivo je da se u zaključcima Skupštine grada Prijedora nigde decidno ne kaže da se Grad protivi prodaji 64,99 odsto državnog kapitala „Israeli Investment Group“ (IIG), već se samo „izražava zabrinutost“.
U političkim krugovima to se tumači kao znak da je koalicioni partner Milorada Dodika ipak spreman da promeni mišljenje ako bi, kojim slučajem, nabrojane nekretnine ostale Prijedoru. Međutim, u to je teško poverovati budući da su one najvredniji deo koga bi da kupi IIG.
Nepokretnosti je juče pominjala i šefica Kluba poslanika DNS u NS RS Spomenka Stevanović.
– Smatramo da je predložena odluka o prodaji rudnika štetna po interese građana Srpske iz više razloga. Ukratko, radi se o potencijalnom kupcu izraelskoj kompaniji koja nema nikakva iskustva u rudarskoj delatnosti. Ugovorom iz 2004. RŽR „Ljubija“se odrekla ekspoloatacionih prava. Zato je pitanje zašto se rudnik kupuje. Najverovatnije iz razloga čisto komercijalne, spekulantske prirode, radi eventualne preprodaje nepokretnosti u Prijedoru, koje su vlasništvo rudnika – rekla je Stevanovićeva.
Na pitanje „EuroBlica“ da li postoje uslovi pod kojima bi DNS ipak glasao za prodaju, odgovorila je: „Ako biste mi rekli koji je to uslov, ja bih možda razmislila“. Upitana šta će se desiti ako DNS bude preglasan u Narodnoj skupštini RS, kaže da o odnosima u koaliciji treba da brinu svi koalicioni partneri.
Iznenada, Odbor za privredu NS RS odlučio je da 4. maja održi javno saslušanje zainteresovanih strana o prodaji „Ljubije“, a to su „Arselor Mital“ Prijedor, IIG, predstavnici državnog kapitala, sindikata i Vlade. Nakon toga, Odbor će odlučiti da li će zatražiti skidanje prodaje rudnika s dnevnog reda NS RS.
Protiv javnog saslušanja bili su DNS i SNSD, dok je inicijativa prošla zahvaljujući glasovima opozicije, Admira Čavke iz „Domovine“ te nezavisnog poslanika Vojina Mitrovića.
Lobiranje ili moljakanje?!
Ujedno, u NS RS se šuška da vlast pokušava da podmiti poslanike, kako bi prilikom glasanja imala većinu, bez DNS. Takođe, sastanke sa pojedinim poslanicima traži i Evgenij Zotov, direktor IIG.
Admir Čavka priznaje da su lobiranja svakodnevnica, ali tvrdi da se ne radi o novcu, već o ubeđivanju da za nešto glasaju, ili ne.
– Konačan stav o „Ljubiji“ Klub će zauzeti nakon javnog saslušanja. Još nema raskola među nama – tvrdi Čavka.
Nezvanično, „Domovina“ je za sada protiv prodaje „Ljubije“ kako bi zaštitili interese zeničke železare, koja bi mogla da ostane bez rude iz Prijedora ako se povuče „Mital“. Međutim, sve su glasnije priče o raskolu u „Domovini“, kako zbog lobiranja u NS RS tako i zbog problema unutar SDA.
Dogovor Dodika i „Arselor Mitala“
Prema saznanjima „EuroBlica“, u decembru 2016. u Banjaluci je održan sastanak predsednika RS Milorada Dodika i ministra energetike RS Petra Đokića sa predstavnikom „Arselor Mitala“ iz Londona.
Dodik je obećao da će oni biti kupci „Ljubije“ ako ispune tri uslova:
-da ponuda makar jedan odsto bude veća od IIG;
-da se dobit raspoređuje tako što 25 odsto ide u dividendu;
-da u budžet uplate 3 miliona KM zbog transfernih cena rude.
Naši izvori tvrde da je predstavnik „Mitala“ pristao na sve, ali nakon toga stiže astromska ponuda IIG od 92 miliona KM za „Ljubiju“, koji „Arselor Mital“ ne želi da prati.
EuroBlic