Milorad Vucelja (58) iz prijedorskog naselja Urije tri godine uzgaja paulovnije, sadnice kineskog drveta, koje krase mnoga dvorišta u ovom gradu.

– Dosta zanimljivih podataka o paulovniji našao sam na internetu i odlučio da se okušam u proizvodnji njenih sadnica. Seme sam nabavio iz Novog Sada i počeo da je sadim u dva plastenika – priča Vucelja.

Navodi da se ovo drvo može koristi za ogrev, dok listovi mogu da služe za ishranu stoke.

Milorad za „EuroBlic“ objašnjava da ima zanimljiva iskustva sa sadnjom ovog drveta, jer je mnogo zahtevna biljka u odnosu na povrće koje uzgaja u plasteniku.

– Bilo mi je potrebno mnogo vremena da otkrijem kako da na našem prostoru uzgojim kinesko drvo. Tek u trećoj turi uspeo sam da dobijem 100 sadnica. Ona traži konstantnu temperaturu i vlagu, a rast prve godine zavisi od zalivanja jer traži dosta vode – objašnjava Vucelja

Budući da je paulovnija, unazad nekoliko godina, počela da se sadi na prostoru BiH, njeni uzgajivači, kažu da je potrebno još mnogo ličnog istraživanja i da većinu početnih informacija dobijaju putem društvenih mreža. Tako je i Vucelja otkrio da se ona svake četvrte godine može seći za ogrev.

– Nakon seče ona se obnovi šest puta, što znači da se jedno stablo može koristiti 24 godine. Za oko sedam godina njen prečnik bude oko 40 centimetara, dok samo za godinu dana njena visina bude i preko četiri metra – kaže on, pokazujući stablo koje krasi njegovo dvorište.

– Posadio sam ga početkom maja prošle godine, radi reklame, i evo za godinu dana visoko je više od četiri metra, ali ima veoma jak koren pa ne može biti blizu kuće – kaže Vucelja.

Priča da bi, stablo paulovnije, nakon godinu dana trebalo „čepovati“. Objašnjava da to znači da je prva stabljika, koja izraste šuplja kao bambus, zbog čega se ona čepuje, odnosno odseče. Tada i iz njenog korena krenu tri do četiri nova izdanka, a ostavlja se samo jedan koji je najjači.

– Ova biljka ima prekrasne medonosne cvetove koji cvetaju nakon treće godine rasta ovog drveta. U prvoj godini list ove biljke naraste do 70 centimetara, a svake naredne godine manje rastu. Oni su veoma korisni, jer mogu da se koriste za ishranu stoke, kao što su patke, kokoši, ovce, krave – kaže on.

Pored toga što može da se koristi za ishranu pčela i ostalih životinja, paulovnija se koristi i kao tehničko drvo u industriji.

– U Prijedoru ima nekoliko plantaža paulovnije. Proizvođači će je koristiti za ogrev i za proizvodnju peleta – kaže Vucelja. Dodaje da je veliko interesovanje građana za ovom neobičnom biljkom i da sadnice prodaje po ceni od dve i po do pet KM.

Seme kao zrno šećera

Vucelja objašnjava da je seme paulovnije, koja za oko šest godina izraste u visinu i preko 20 metara, izuzetno sitno. Kaže da je jedno zrno semena paulovnije maleno kao najsitnije zrno šećera.

Navodi da pored paulovnije u plastenicima uzgaja i rasad povrća i da mu je to jedini izvor prihoda.

EuroBlic