Širenje neugodnih mirisa nakon ispuštanja bijele tečnosti u rijeku Miloševicu zabrinulo je mještane naselja Nova Orlovača iz Prijedora. Za „EuroBlic” pričaju da ovu neobičnu pojavu, primjećuju unazad tri godine.

– Pretpostavljamo da se ova bijela tečnost ispušta iz nekog preduzeća u našoj blizini ili neke autopraone, i potom odvodnim cijevima dospijeva tu u rijeku, najčešće u večernjim satima – kaže Slobodanka V.

Mještani tvrde da nakon toga slijedi neugodan i neobičan miris koji ne mogu podnijeti.

-To je kao kombinacija nekih hemikalija i fekalija. Prozore ne možemo otvoriti, jer se onda gušimo od smrada – ističe Zdravka S.

Smatraju da bi posljedice mogle biti veće, jer se Miloševica ulijeva u rijeku Gomjenicu koja potom teče u Sanu. Dodaju da riba, koje su prije viđali u Miloševici, više nema.

I u vrijeme posjete ekipe “EuroBlic” ovom naselju jato patki je plivalo Miloševicom, ali kada su došle do mjesta gdje se ispušta bijela tečnost, vratile su se u suprotnom smjeru.

Mještani kažu da su pomoć tražili od Komunalne policije, koja je izašla na teren, ali da u vrijeme njihove posete, nije bilo misteriozne tečnosti.

Šef Odjeljenja prijedorske Komunalne policije, Darko Avramov, kaže da će u narednom periodu ispitati ovu pojavu.

– Poslaću ljude na ovu lokaciju, ali bilo bi dobro da nas sami mještani zovu u vrijeme ispuštanja te tečnosti, kako bismo mogli uzeti uzorak i vidjeti o čemu se radi – rekao je Avramov.

Dodaje da će, ukoliko se utvrde nepravilnosti, slučaj preuzeti ekološki inspektor. Avramov tvrdi i da u blizini nema preduzeća koja bi mogla ispuštati neobičnu tečnost u Miloševicu.

– I najbliže autopraone su mnogo udaljene od ovog naselja i imaju separatore koji se kontrolišu prilikom tehničkog prijema, pored toga i šamponi koji se tamo koriste nisu štetni za ljude – objašnjava on.

Smatra da je neugodni miris iz Miloševice, dijelom posledica, nedovršene kanalizacione mreže u novim naseljima.

– Kanalizacija iz mjesta Orlovača, Orlovci i Novo naselje slijeva se u dio završene gradske kanalizacione mreže, a odatle ide dalje u rijeku Miloševicu, a potom u Gomjenicu i Sanu – objašnjava on.

Dodaje da je prilikom izrade projekta kanalizacione mreže, definisano da novac obezbjede grad i mještani.

– Slab je odziv mještana zbog lošeg finansijskog stanja, ali i ubjeđenja da bi to trebalo sam grada da riješi – zaključuje Avramov.

Nemarni Prijedorčani

U mjestima koja nemaju kanalizaciju mještani moraju imati nepropusne septičke jame dovoljnog kapaciteta.

– Septičke jame, redovno moraju čistiti komunalna preduzeća, međutim, ima veliki broj onih koji ugrade prelivne cijevi i sadržaj iz svoje septičke jame odvode u kanale pored lokalnog puta, takve slučajeve redovno sankcionišemo – kaže Avramov.

EuroBlic