Ako niste znali, na Mrakovici postoje pakao, čistilište i raj. To simbolizuju tri kruga od betona, kamena i trave na samom ulazu u spomen područje. Krugovi su tik uz poznate stepenice.
Malo ko se nije zadihao dok je išao prema centralnom spomeniku a nerijetki su ih izbrojali 143. Međutim, malo ko zna zašto ih je baš toliko.
“Predstavljaju 143 dana koje je narod Kozare proveo u okruženju tokom Drugog svjetskog rata”, objašnjava planinarski vodič Marko Sarić.
Marko kaže da je autor spomen kompleksa, vajar Dušan Džamonja, savršeno osmislio svaki njegov dio. Centralni, sa spomenikom revoluciji, takođe ima svoje zašto i zato. Možda nekome izgleda da je beton, tek tako, izliven oko spomenika. Međutim – nije.
“Predstavlja narod i okupatorske snage gdje su okupatori betonski blokovi koji se nalaze okolo i prave krug a u sredini je narod, tj spomenik koji to nadvisuje i pobjeđuje neprijatelja koji ga je toliko držao u okruženju”, kaže Sarić.
Puna je Mrakovica simbolike narodnooslobodilačke borbe jer, skoro pa, svako njeno drvo ima priču. Poput prigrljenih bora i lipe ili jela koje su ukrstile grane i napravile savršeno kozaračko kolo. Zato i obična šetnja postaje istorijski čas. Samo mu je danas, na Dan borca, malo ko prisustvovao.
Nekada se na Mrakovici, četvrtog jula, održavao narodni zbor koji su pohodile na hiljade ljudi iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Danas ovdje tek pokoji šetač. Iako nema ljudi, ostaju priče koje će svjedočiti o slavnoj prošlosti herojske planine.
ATV