Za izučavanje kineskog jezika u Republici Srpskoj zainteresovani su učenici u 31 osnovnoj i šest srednjih škola, pokazala je analiza ankete koju je sprovelo Ministarstvo prosvjete i kulture RS.

U školama, koje su odškrinule svoja vrata za izučavanje kineskog jezika, nastava će biti organizovana fakultativno.
– Republički pedagoški zavod u saradnji sa Ambasadom Kine u BiH utvrdiće najbolji način za organizovanje nastave kineskog jezika – naveli su u Ministarstvu prosvjete.

Direktor Zavoda Predrag Damjanović kaže da u RS ima stručnog nastavnog kadra koji može predavati gradivo iz ovog predmeta, jer već nekoliko godina na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu ima odsjek za ovaj jezik.

– Škole već mogu u nastavni plan i program uvrstiti kineski i početi sa organizovanjem nastave za onu djecu koja su pokazala interesovanje za učenje kineskog jezika. Ukoliko bude nekih problema u organizovanju nastave, pozivam škole da nam se obrate, a mi ćemo se u saradnji sa Ambasadom Kine dogovoriti da oni obezbijede profesore volontere koji bi pomogli u izučavanju ovog jezika – rekao je Damjanović.

Jezici sa Dalekog istoka ubrajaju se među najteže za učenje, a na vrhu liste nalazi se kineski, koji je i jedan od najstarijih svjetskih jezika. Kinesko pismo ima šest vrsta znakova, ali je gramatika jednostavna, jer za razliku od srpskog jezika, nema padeža, rodova, množine i jednine.

– Sproveli smo anketu među učenicima od trećeg do osmog razreda i njih 35 je izrazilo interesovanje da uče kineski jezik. Djeci je ovaj jezik potpuno nepoznat i to je ono što ih privlači. Vjerujem da će učenici uspjeti da savladaju gradivo – rekao je direktor prijedorske Osnovne škole “Dositej Obradović” Stevica Džogazović.

Kineski jezik žele da izučavaju i učenici šestog razreda u Istočnoj Ilidži.

– Iz naše škole 18 učenika je zainteresovano za izučavanje kineskog jezika. U dječjoj biblioteci već je organizovan kurs u saradnji sa katedrom za kineski pa je i to sigurno jedan od razloga zašto su djeca pokazala interesovanje za ovaj potpuno nepoznati jezik – rekla je direktorica OŠ “Petar Petrović Njegoš” Istočna Ilidža Zdenka Perendija.

Jedna od šest srednjih škola u kojima đaci žele da izučavaju jedan od najtežih i najstarijih svjetskih jezika jeste i Srednjoškolski centar “Pale” u Palama.

– Zainteresovano je 12 učenika od prvog do četvrtog razreda. U razgovoru s njima kažu da već pohađaju neke kurseve kineskog, veoma su zadovoljni i žele da usavrše znanje – rekla je pedagog u ovoj školi Branka Božić i dodala da i ona podržava djecu u želji da nauče neki novi jezik.

Da poznavanje kineskog jezika i na našim prostorima postaje sve veća potreba i da bi ga trebalo uvesti kao drugi strani jezik u školama, poručili su u maju i zvaničnici Srpske nakon posjete eminentnih kineskih profesora. Profesori iz Kine su tada na banjalučkom Fakultetu političkih nauka održali predavanje pod nazivom “Kina – pojas i put”. Uvođenje kineskog jezika u naše škole tada su podržali i predsjednik i premijerka Srpske Milorad Dodik i Željka Cvijanović.

Studenti

Prorektor za nastavu na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu Ranko Božičković kaže da je veliko interesovanje za izučavanje kineskog jezika i na katedri za kineski na ovoj visokoškolskoj ustanovi.

– Ove godine je bilo veliko interesovanje za studiranje kineskog jezika. Na odsjek za kineski upisano je 30 studenata. Nekoliko puta su već naši profesori bili gosti na fakultetima u Kini i vjerujem da ćemo dobru saradnju nastaviti i ubuduće – rekao je Božičković.

O kineskom jeziku:
-kinesko pismo ima šest vrsta znakova
-nema padeže
-nema jedninu i množinu
-nema rodove
-ima samo tri glagolska vremena (prošlost, sadašnjost i budućnost)

Glas Srpske