Poslovanje direktora „Puteva RS“ Nenada Nešića i više zaposlenih u ovom javnom preduzeću pod istragom je banjalučkog Okružnog tužilašta, ali i Republičkog tužilaštva. Od tri krivične prijave, jedna ih tereti za korupciju, organizovani i najteži oblik privrednog kriminala, saznaje portal CAPITAL.

Informacija je za našu redakciju potvrđena u oba tužilaštva, a u Posebnom odjeljenju za suzbijanje korupcije Republičkog tužilaštva navedeno je da im je anonimnu prijavu Okružno tužilaštvo proslijedilo 9. oktobra.

„Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala utvrđeno da je ovom tužilaštvu Okružno javno tužilaštvo Banjaluka 9. oktobra dostavilo predmet, a u vezi sa krivičnom prijavom protiv Nenada Nešića i drugih lica. Predmet je dostavljen s obzirom da se prijavljeni terete za više krivičnih djela za koje je propisana isključiva nadležnost Republičkog javnog tužilaštva, u skladu sa Zakonom o suzbijanju korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala“, navodi se u odgovoru CAPITAL-u iz Republičkog tužilaštva.

Tužioci napominju da još prikupljaju informacije koje bi potkrijepile prijavu. Istovremeno, predmet interesovanja Okružnog tužilaštva je prijava preduzeća „Niskogradnja Marjanović“ iz Prijedora u kojoj se Nešiću na teret stavlja namještanje milionski teških poslova firmama „Kozaraputevi“ i „Prijedorputevi“, ali i jedna anonimna prijava.

„Tužioci su u ovim predmetima od Ministarstva unutrašnjih poslova RS zahtijevali da se prikupe potrebna obavještenja“, naveli su u Okružnom tužilaštvu.

Prijava „Niskogradnje Marjanović“ dopunjavana sedam puta

Da je prijava preduzeća „Niskogradnja Marjanović“ obimna svjedoči i podatak da se Uprava kriminalističke policije MUP-a njom bavi još od početka godine, jer je Okružnom tužilaštvu podnesena 26. januara, a dopunjavana čak sedam puta.

„Ovim zahtjevom tužilaštva obuhvaćeno je sedam dopuna krivične prijave koju je „Niskogradnja Marjanović“ podnijela Okružnom javnom tužilaštvu“, istakli su u MUP-u, ne želeći da odgovore na pitanje u kojoj fazi je istraga.

Direktor „Puteva RS“ i danas, kao i ranije, nije želio da komentariše krivične prijave, ali je kratko poručio: „Nemam komentar. Neka svako radi svoj posao“.

U ranijim razgovorima za CAPITAL Nešić je naveo da će pravosudni organi utvrditi da li je postupao nezakonito kada je u pitanju prijava firme „Niskogradnja Marjanović“. Tada, međutim, nije želio ni da otkrije da li je policija izuzimala dokumentaciju u njegovom preduzeću.

U međuvremenu, Kancelarija za razmatranje žalbi BiH poništila je tender „Puteva RS“ težak 26 miliona KM po žalbi ove prijedorske firme, koja je dostavila ponudu nižu za čak 12 miliona KM, ali joj ni to nije pomoglo da dobije posao. „Putevi“ sada, po treći put, traže najpovoljnijeg ponuđača kroz javnu nabavku procijenjenu na 22,2 miliona KM.

Iako su u „Niskogradnji“ sada zadovoljni tenderskom dokumentacijom jer je usklađena sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, od krivične prijave nisu odustali.

„I krivična prijava ide svojim tokom“, kazali su kratko za CAPITAL u „Niskogradnji Marjanović“.

Prema novoj javnoj nabavci, „Putevi“ za održavanje mreže u „oblasti 1“, koja obuhvata opštine prijedorske regije, planiraju da odaberu jednog ponuđača, a ugovor će biti potpisan na četiri godine.

Kvalitet skuplji 12 miliona KM

Inače, „Niskogradnja Marjanović“ prije nekoliko mjeseci uputila je dopis Nadzornom odboru „Puteva RS“ u kojem je navela da je podnijela krivičnu prijavu. Nešić je, kako stoji u dopisu koji je u posjedu CAPITAL-a, na sve načine pokušavao da milionski vrijedan posao održavanja puteva da da firmama „Kozaraputevi“ i „Prijedorputevi“.

S obzirom na to da je ovim firmama 30. juna prošle godine isticao četvorogodišnji ugovor o održavanju regionalnih i magistralnih puteva u „oblasti 1“, „Putevi“ su u maju iste godine raspisali tender za izbog novog izvođača. Na taj tender ponudu je, osim ove dvije firme koje su za posao tražile 26 miliona KM, dostavila i „Niskogradnja Marjanović“ koja je ponudila za 12 miliona KM nižu cijenu.

Međutim, direktor „Puteva“ je, navodi „Niskogradnja Marjanović“, ignorišući tu činjenicu u oktobru prošle godine posao dodijelio firmama „Kozaraputevi“ i „Prijedorputevi“. Nakon toga kreću žalbe zbog kojih izvođač ni nakon više od godinu dana nije izabran.

„Niskogradnja Marjanović“ se žalila i oborila tender, a direktor „Puteva“ je nakon toga, 1. februara ove godine, donio odluku o sprovođenju pregovaračkog postupka i to samo sa firmama koje su protekle četiri godine radile ovaj posao, odnosno sa „Kozaraputevima“ i „Prijedorputevima“.

Ova preduzeća i dalje održavaju magistralne i regionalne puteve u ovoj regiji, jer im je uprava „Puteva“ u julu prošle godine produžila važenje ugovora, a sve to naplaćuju po duplo većoj cijeni od one koju je „Niskogradnja Marjanović“ ponudila.

Capital.ba