Mišo Reljić, direktor Agencije za ekonomski razvoj Preda-PD iz Prijedora, potvrdio je za „Dnevni avaz” da bi nova fabrika peleta mogla okvirno zaposliti oko 50 radnika. Za sada ne otkriva mnogo detalja, osim da je riječ o holandskoj investiciji i ozbiljnim poslovnim ljudima koji su im poslali pismo namjere o kupovini zemljišta na kojem će namjenski biti izgrađena fabrika.
Faza odlučivanja
– Prema našem mišljenju, to bi trebala biti ozbiljna investicija koja je u fazi odlučivanja. Dobre vijesti stižu i iz oblasti metalske industrije, kojom će se baviti jedna švicarska fabrika. Oni su već kupili zemljište u Trnopolju i računamo da bi u početku mogli zaposliti desetak radnika. Krajem decembra dolaze na novu rundu pregovora. Za metalsku industriju zainteresirani su i Slovenci, nova firma s kojom pregovaramo, a koja bi u dogledno vrijeme trebala zaposliti 300 do 400 radnika – ističe Reljić i dodaje da je u posljednjih desetak godina otvoreno 16 manjih i većih fabrika koje se bave isključivo proizvodnjom.
Posljednja je „Napco beds” u Brezičanima, koja bi do juna broj radnika sa sadašnjih 50 mogla povećati na 400. U oblasti proizvodnje već su po sjajnim rezultatima prepoznatljivi „Austronet”, „Nova Ivančica”, „Nuti due”, tu je i „ArcelorMittal”, ali i nove investicije poput „EH Solutions”, švicarske firme koja u Kozaruši kod Prijedora proizvodi metalne dijelove, njemačke kompanije „Edna”, koja se bavi sistemima za grijanje, „Knežević enteringa”, koji proizvodi ljepilo….
Mnogo radili
– U početku su svi imali po samo nekoliko radnika, a danas je u ovoj oblasti zaposleno oko 2.000 ljudi – kaže Reljić i naglašava da su posljednjih godina mnogo radili na poboljšanju poslovnog ambijenta kako bi privukli investitore.
Mnogo se radi i na uređenju industrijskih zona. Tako će u onoj bivšeg „Celpaka” biti izgrađena nova cesta u dužini od oko 400 metra. Uz podršku donatora, sredstva će osigurati Grad Prijedor.
Ne jeftina, nego kompetentna radna snaga
Reljić navodi da su im u startu, osim brze papirologije, privlačnog zemljišta s uređenom infrastrukturom, željeli ponuditi i kvalitetnu radnu snagu.
– Ne jeftinu, nego kompetentnu. Mnogo smo ulagali u praktičnu nastavu, opremali školske kabinete kako bismo nakon srednje škole dobili stručnjake kojima ne treba dodatna kvalifikacija. Istovremeno smo pratili i potrebe berze rada – naglašava Reljić i dodaje da je značajnu ulogu u svemu odigrao i gradski Savjet za obrazovanje i zapošljavanje, kao ključna karika koja je objedinila sve koji imaju utjecaj na obrazovni proces i tržište rada.
Dnevni avaz