Gornji tok rijeke Sane bogat je prirodnim vrijednostima zbog čega je potrebna njegova zaštita, zaključeno je na okruglom stolu, koji je u Banjaluci organizovala Koalicija za zaštitu Sane.
Koordinator Koalicije za zaštitu i član Udruženje građana „Sanus“ iz PrijedoraSane Goran Krivić naveo je u uvodnoj riječi da je Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske, a na prethodni zahtjev Koalicije, uputilo dopis Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa RS za izradu stručnog mišljenja za prethodnu zaštitu izvorišta i gornjeg toka Sane, koji je u Prostornom planu RS do 2015. godine predviđen da bude proglašen parkom prirode.
Prema riječima predstavnika Zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa Dragana Kovačevića izrada stručnog mišljenje je pri kraju, pa se ubrzo očekuje proglašenje prethodne zaštite.
Predsjednica Centra za životnu sredinu Nataša Crnković ocijenila je da mala hidroelektrana „Medna“, čija gradnja je planirana u neposrednoj blizini izvora Sane, dovodi do velike štete po rijeku kako u gornjem toku tako i u čitavom njenom slivu.
Voditelj prijedoske kancelarije Ekološke koalicije unskog sliva Dragan Zrnić istakao je da niko od nadležnih ne obraća pažnju na ukupni uticaj planiranih hidroelektrana na Sani. „Izgradnja svih planiranih hidrocentrala sigurno bi veoma loše uticala na samu rijeku, pogotovo u njenom donjem toku“, ocijenio je Zrnić.
„Sane ima potencijal za turizma, rekreaciju i sport što su pokazali dosadašnji izleti koje je Koalicija organizovala i na kojim je svake godine sve više učesnika“, rekao je predsjednik Udruženja gljivara i ljubitelja prirode Mrkonjić Grad Borislav Marić.
Okrugli sto u Banjaluci održan je u okviru projekta „Rijeka Sana – park prirode“, koji finansijski podržavaju Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH i projekat ETNAR.
Koalicija za zaštitu Sane