SARADNJA OPŠTINA IZ RS I FBIH: OŠTRA LUKA ĆE DOBITI VODU IZ SANSKOG MOSTA
Građani Oštre Luke uskoro bi trebalo da dobiju pitku vodu zahvaljujući dobroj saradnji sa federalnom opštinom Sanski Most.
Načelnik Oštre Luke Dragan Stanar objašnjava da su prošle godine on i načelnik Sanskog Mosta Faris Hasanbegović dogovorili da vodovod poveže ove dvije pogranične opštine u BiH.
– Sanski Most bi trebalo da vodovod izgradi do entitetske linije, odnosno od Koprivne. Mi ćemo da nastavimo i sistem da razvedemo pored magistralnog puta i po centralnom dijelu Oštre Luke – kaže Stanar.
Navodi da su u budžetu planirali 70.000 KM za izradu projektno tehničke dokumentacije.
– Uskoro će opštine Oštra Luka i Sanski Most, kao i „Vodovod” iz Sanskog Mosta, potpisati ugovor o izgradnji vodovoda. Zahvalan sam razumijevanju aktuelnog načelnika iz susjedne nam opštine na koju ranije nismo nailazili – ističe Stanar.
Kaže i da opština Oštra Luka na svom području nema pitkih izvorišta vode za izgradnju „Vodovoda“ zbog čega su se odlučili na saradnju sa opštinom Sanski Most.
– Oni imaju višak vode, a mi smo im sigurne mušterije. Vodomjer bi trebalo da bude postavljen na entitetskoj liniji i ono što bi potrošili platili bi – objašnjava on.
Dodaje da bi na ovaj način oko 450 domaćinstava centralnog dijela Oštre Luke konačno imalo uredno vodosnabdijevanje.
– Mještani se sada snabdijevaju vodom iz seoskih bunara koji tokom ljeta presuše kada ostajemo bez vode, koja je presudna za poljoprivredu – kaže načelnik Oštre Luke.
Podsjeća da je kao osnovni pravac razvoja ove opštine poljoprivreda, zbog čega je ovo vodosnabdijevanje prioritet.
– Pod Grmečom je oko 300 mještana, koji se bave stočarstvom. U mjestima pod Manjačom imamo 250 mještana koji imaju oko 6.000 ovaca, dok u centralnom dijelu živi 70 odsto stanovništva, koje pretežno uzgaja maline i kupine – kaže Stanar.
Dodaje da je i ove godine u budžetu, koji iznosi oko 1.479.000 KM, planirano 50.000 KM podsticaja za poljoprivredu.
– Ovaj novac će dobiti 43 poljoprivredna gazdinstva. Dajemo subvencije za proizvodnju kupine, maline, ovčijeg mesa, mlijeka i meda – rekao je on.
Navodi da se opština tek sad nakon pet godina, kako je on načelnik, počela oporavljati od naslijeđenih dugova.
– Nakon mog dolaska, bili su nam blokirani računi jer prethodna vlast nije plaćala doprinose radnicima. Kredita je bilo u iznosu od 1,7 miliona KM i oko 280.000 KM budžetskog deficita. Tek sad smo došli u poziciju da možemo da razmišljamo o razvoju. Imamo još oko 300.000 KM duga, a do 2021. godine vraćamo kredit prethodne vlasti – rekao je Stanar.
Više glasača nego stanovnika
Dragan Stanar ističe da po popisu imaju 2.997 stanovništva, te da imaju duplo više glasača – oko 4.561.
– To je paradoks, ali razlog za to je što su se Srbi vratili u Sanski Most, a više od dvije decenije prava ostvaruju u Oštroj Luci. Žive u FBiH i tamo izvršavaju svoje obaveze i plaćaju poreze. Socijalna prava, kao što je novčana pomoć dobijaju iz Oštre Luke, ali i liječe se u našem Domu zdravlja, jer to su stariji ljudi koji imaju više povjerenja u naše ljekare – tvrdi Stanar.
EuroBlic