Kontroverzni ljekar Marinko Lovre, i pored osuđujuće presude i krivičnog postupka koji je u toku, u ponedjeljak je nagrađen novim poslom na Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske, saznaje „EuroBlic”.
Rukovodstvu UKC Republike Srpske nije predstavljalo problem da zaposle Lovru, iako iza sebe ima brojne slučajeve koji su uzdrmali javnost.
Direktor Opšte bolnice „Dr Mladen Stojanović” u Prijedoru Mirko Sovilj rekao je za „Euro-Blic” da je Lovre dobio otkaz kada je osuđen zbog primanja mita.
– Zbog presude koja mu je izrečena mi smo donijeli odluku da on dobije otkaz jer tako propisuje zakon – rekao je Sovilj.
U Univerzitetsko-kliničkom centru juče su potvrdili naša saznanja.
– Ljekar Marinko Lovre 19. februara zaključio je ugovor o radu na tri mjeseca. On je raspoređen na radno mjesto doktor medicine specijalista opšte hirurgije u Klinici za opštu i abdominalnu hirurgiju UKC RS – rekli su u banjalučkoj bolnici.
Lovre je u žižu javnosti dospio kada ga je policija 2014. godine uhapsila zbog sumnje da je pacijentkinji izvadio pogrešan organ. Njega je tada prijedorska policija sumnjičila da je tokom operacije slijepog crijeva ženi, osim tog organa, odstranio i jajnik, a da joj to nije rekao. U policiji su tada pojasnili da se sporna operacija desila u junu te godine, ali da im je slučaj prijavljen u oktobru.
– Uvidom u medicinsku dokumentaciju utvrđeno je da je pacijentkinja prije operacije imala jajnik, dok na kontrolnim nalazima, izvršenim poslije operativnog zahvata, nije uočeno postojanje spornog organa- kazali su tada u policiji.
U Okružnom tužilaštvu Prijedor juče su nam potvrdili da je ovaj predmet još uvijek u toku. Međutim, to sve nije bilo dovoljno da on tada dobije otkaz, ali Lovre se nije tu zaustavio.
On je krajem decembra 2016. godine ponovo uhapšen, ovaj put primio je mito od 1.000 maraka u označenim novčanicama kako bi sačinio lažni nalaz. Lovre je pristao da za ovu sumu sastavi lažni nalaz da bi jedan Prijedorčanin, koji je odranije bio poznat zbog krivičnih djela, mogao tužiti policiju zbog navodnih povreda koje je zadobio.
Tokom suđenja on je odlučio priznati krivicu. On je tada sklopio sporazum sa tužilaštvom i pristao na kaznu od 20.000 maraka. Zanimljivo je da tužilac Dragica Glušac tada nije zatražila da se po sporazumu zabrani da određeni period ne može obavljati poslove na kojima je počinio krivično djelo, što je inače praksa u sličnim slučajevima.
Međutim, pored svih ovih stvari, on je nagrađen novim poslom, što je zasmetalo ljekarima zaposlenim i na UKC RS i u prijedorskoj bolnici s kojima smo razgovarali.
U Okružnom tužilaštvu Prijedor potvrdili da se protiv Lovre još vodi postupak zbog sumnje da je pacijentkinji izvadio pogrešan organ.
– Taj čovek sramoti bijeli mantil koji mi s ponosom nosimo. Kada sam ga primijetio na poslu, nisam mogao vjerovati da mi je on novi radni kolega. Niko ne zna kako je on došao na posao jer, naravno, nikakav konkurs nije bio raspisan. Kolege sa kojima sam pričao takođe su se osjećale isfrustrirano zbog toga što je on dobio posao. Zar pored toliko nezaposlenih mladih doktora koji se nalaze na birou, oni posao daju čovjeku kojem je davno trebalo biti oduzeta licenca? – rekao je jedan od naših sagovornika.
Komora doktora bez reakcije
I u Komori doktora medicine Republike Srpske juče nismo mogi dobiti komentar da su presuda i krivični postupak koje ima ljekar Marinko Lovre dovoljni za oduzimanje licence jer se predsjednik Nebojsa Jovanić nije javljao na telefon. Ranije su nam u Komori rekli da su na osnovu pravosnažnih sudskih presuda oduzeli licence ljekarima u samo tri slučaja.
EuroBlic